вчителя, вихователя, батьків

 

 

 

Любимо Росію!

Патріотичне виховання

Знаємо Росію!

 

 

 

РОЗДІЛИ ПРОЕКТУ

Про проект

Гімн Росії

Прислів'я про Батьківщину

Російські свята

Загадкова Росія

Попереду планети всієї

Російські рекорди

Вперше в Росії

Вірші про Батьківщину, про Росії

Вірші юним громадянам РФ

Вірші про москву

Вірші про Санкт-Петербурзі

Вірші про суб'єктах РФ

Вірші про міста Росії

Географія Росії у віршах

Вірші про рідної природи

Вірші про знаменитих росіян

Вірші про війну та світі

Абетка маленького росіянина

 

 

 

ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ

 

 

    

 

 

РОСІЯНИ ІВАНИ, ІВАНОВИ І ІВАНОВИЧІ

Пізнавальна вікторина про російських знаменитостей

 

Хитрий Мітрій, так і Ванька не дурень.
(Російська прислів'я.)

В чужих краях, в заморських країнах
Інші славні імена.
Росія наша на Іванах
У всі часи трималася.

(Е. Запяткин)
 

Цей Іван є засновником книгодрукування в Росії та на Україні. У 1564 р. у Москві спільно з П. Мстиславцем випустив першу російську датовану друковану книгу «Апостол». Відомий він також як гарматний майстер, винайшов многоствольную мортиру. Хто ж цей знаменитий росіянин?
(
Іван Федоров, справжнє ім'я Іван Федорович Московитин.)


Подвигу цього російського селянина Івана присвячена опера М. В. Глінки «Життя за царя». Хто він?
(Сусанін
Іван Осипович, селянин Костромського повіту. Взимку 1613 року завів загін польських інтервентів у непрохідне лісове болото, за що був замучений. Друга назва опери Глінки - «Іван Сусанін».)


Цей побіжний холоп Іван став ватажком повстання холопів, селян, посадських людей, стрільців, козаків 1606-07 роках проти кріпацтва. Хто він?
(Іван Ісайович Болотников.)


Цей селянин Іван разом з напарником у 1722 році відкрив Підмосковний вугільний басейн. Відома вам його прізвище?
(Палицын Іван.)


Назвіть «столичну» прізвище Івана, руського землепрохідця, першовідкривача Далекого Сходу, Охотського моря і острова Сахалін.
(Москвітін Іван Юрійович, середина 17 ст., точні дати народження і смерті невідомі.)


Назвіть теж «столичну» прізвище Івана, відомого російського актора, народного артиста СРСР, серед ролей якого були Федір з «Царя Федора Іоанновича» А. К. Толстого, Протасов із «Живого трупа» Л. Н. Толстого, Цибулі з «На дні» М.Горького.
(Іван Михайлович москвін, 1874-1946 рр.)


Назвіть прізвище російського Івана, байки якого знають всі діти, а Гоголь називав їх «...книгою мудрості самого народу».
(Крилов Іван Андрійович, 1769-1844 рр.)


Який російський Іван оспівував краси і прикрості Росії в своїх чудових віршах?
(Нікітін Іван Савич
- російський поет, 1824-61 рр.)


Який великий російський письменник за імені Іван в 1852 році взяв участь у плаванні на фрегаті «Паллада» і залишив цікаві записки про подорож, а по поверненні закінчив свій знаменитий роман «Обломов»?
(Гончаров Іван Олександрович, 1812-91 рр.)


Багато віршів цього російського поета Івана стали народними піснями: «Горобина» («Що шумиш, гойдаючись...»), «В степу» (в народній обробці «Степ та степ кругом...») та інші. А його однофамілець-сучасник по батькові Іванович - російський художник-передвижник, монументальні полотна якого «Ранок стрілецької страти», «Бояриня Морозова», «Підкорення Сибіру Єрмаком» відомі абсолютно всім. Назвіть обох.
(Суриков Іван Захарович, 1841-1880. Суриков Василь Іванович, 1848-1916.)


Назвіть прізвище російського Івана, який написав «Записки мисливця», «Муму», «Батьки і діти», «Ася», «Весняні води».
(Тургенєв Іван Сергійович
- російський письменник, 1818-1883гг.)


Назвіть прізвище російського Івана, який отримав у 1904 році Нобелівську премію за праці з фізіології кровообігу і травлення.
(Павлов Іван Петрович
- російський фізіолог, творець матеріалістичного вчення про вищої нервової діяльності, 1849-1936 рр..)

 

Хто з росіян Іванов є автором пам'ятника Мініну і Пожарському в Москві, пам'ятника Рішельє в Одесі, пам'ятника Ломоносову в Архангельську?

(Іван Петрович Мартос - російський скульптор, 1754-1835 рр.)

 

Який російський Іван здійснив більшу частину скульптурного оздоблення Ісаакіївського собору в Санкт-Петербурзі?
(Іван Петрович Віталі, 1794-1855 рр. З 350 скульптур, що прикрашають Ісаакій, він виконав близько 300!)


Назвіть прізвище російського вченого і мислителя-матеріаліста по імені Іван, став творцем фізіологічної школи. Праці його, в тому числі і класичний «Рефлекси головного мозку», мали великий вплив на розвиток природознавства і теорії пізнання.
(Сеченов Іван Михайлович, 1829-1905 рр..)


Яке прізвище у російської Івана, перу якого належать «Туманність Андромеди», «Лезо бритви», «Година бика»?
(Єфремов Іван Антонович
- російський письменник, палеонтолог, 1907-1972 рр.)


Цей Іван є найвідомішим російським винахідником. Назвіть його прізвище.
(Іван Петрович Кулібін
- російський механік-самоук. Винайшов багато різних механізмів. Удосконалив шліфування скла для оптичних приладів. Розробив проект і побудував модель одне-арочного мосту через р .. Нева прольотом 298 м. Створив «дзеркальний ліхтар» - прототип прожектора, семафорний телеграф та багато інших)


Цей російський промисловець Іван був дослідником Новосибірських островів. У 1770 р. здійснив подорож на північ від мису Св. Ніс, описав острови, названі його ім'ям. У 1773 р. відкрив острів, названий Котельнях (там він забув свій казанок). Назвіть прізвище цього знаменитого співвітчизника.
(Ляхов Іван. Ляховские острова.)


Цей вчений Іван був творцем і першим директором Музею витончених мистецтв у Москві (сучасний Музей образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна), а також батьком відомої російської поетеси Марини Іванівни. Назвіть його прізвище і по батькові.
(Іван Володимирович цвєтаєв, 1847-1913 рр.)


Цей Іван - знаменитий російський спортсмен, чемпіон світу з класичної боротьби серед професіоналів у 1905-08 роках. За 40 років виступів не програв жодного змагання. Назвіть його прізвище.
(Піддубний Іван Максимович, 1871-1949 рр. З 1962 року проводяться меморіали Піддубного.)


Цей Іван був найвідомішим у Росії видавцем-просвітителем. Видавав підручники, науково-популярні книги, дешеві видання зібрань творів класиків російської літератури, енциклопедії, народні календарі та ін. До початку 20 ст. його видавництво стало найбільшим в Росії. Після Жовтневої революції він був консультантом Госиздата. Хто він?
(Іван Дмитрович ситін, 1851-1934 рр.)


Хліб, який випікав цей Іван, був відомий за всій Росії як «найкращий». Будь-який товар був у нього тільки самого високої якості. Навіть безкоштовний хліб в богадільні, в'язниці та сирітські вдома він постачав не гірше звичайного. «Хліб турботу любить» - його слова. Про нього як про визначну особистості ходили легенди. Про одну з них розповідається в книзі Ст. Гіляровського «Москва і москвичі». Назвіть його прізвище.
(Філіппов Іван Максимович.)


Назвіть прізвище російського мореплавця Івана, адмірала, начальника першої російської навколосвітньої експедиції на кораблях «Надія» і «Нева», автора «Атласу Південного моря», в честь якого названий протока, що з'єднує Охотське море з Тихим океаном.
(Іван Федорович Крузенштерн, 1770-1846 рр.)


Хто з росіян Іванов був полярним дослідником, доктором географічних наук, контр-адміралом, двічі Героєм Радянського Союзу, який очолив першу радянську дрейфуючу станцію «СП-1»?
(Іван Дмитрович папанін, 1894-1986 рр.)


Назвіть російської Івана зі званням маршала авіації, на рахунку якого 120 повітряних боїв у Велику Вітчизняну війну і 62 збитих літака.
(Кожедуб Іван Микитович, тричі Герой Радянського Союзу, 1920-1991 рр..)


Цей Іван у званні генерала-майора під час Великої Вітчизняної війни командував 316-ї стрілецької дивізії, героїчно билася в Московській битві. Загинув у бою, Герой Радянського Союзу посмертно. В честь цього Івана названо місто в Казахстані. Назвіть прізвище цього російського героя.
(Панфілов Іван Васильович, 1892/93-1941 рр. Місто Панфілов. 28 героїв-панфіловців на чолі з політруком В. Р. Клочковим 16.11.1941 в 4-годинному бою біля ст. Дубосєково, на схід від Волоколамська, підбили 18 танків противника, майже всі загинули, але не пропустили ворога.)

 

Який знаменитий Іван мав звання Маршала Радянського Союзу, двічі Героєм Радянського Союзу, Велику Вітчизняну війну командував армією, військами 1-го Прибалтійського і 3-го Білоруського фронтів?

(Іван Баграмян Христофорович, 1897-1982 рр..)


Назвіть російського біолога і селекціонера по імені Іван, який вивів стільки багато нових сортів плодово-ягідних культур, що в честь нього назвали місто в Тамбовській області.
(Мічурін Іван Володимирович, 1855-1935 рр.., а місто Мічурінськ.)


Знаменитий ліричний тенор цього Івана можна було почути у Великому театрі в 1926-54 рр. Серед партій: Ленський з «Євгенія Онєгіна» Чайковського, Юродивий з «Бориса Годунова» Мусоргського, Лоенгрін з «Лоенгріна» Вагнера. Назвіть його прізвище.
(Козловський Іван Семенович, російський співак, народний артист СРСР, Герой Соціалістичної Праці, 1900-1993 рр.)


Цей режисер по імені Іван, шестиразовий лауреат Державної премії СРСР, зняв музичні комедії «Трактористи», «Свинарка і пастух», «Кубанські козаки» та інші чудові фільми, які стали класикою російського кіно. Хто він?
(Іван Олександрович пир'єв, 1901-68 рр.)


Цей Іван з сім'ї вірменського купця - російський живописець-мариніст, написав понад 6 тисяч картин. У романтичних полотнах, в числі яких знаменитий «Дев'ятий вал», зображував море, мужність людей, борються зі стихією, морські битви.
(Айвазовський Іван Костянтинович, 1817-1900 рр.)


Цей російський живописець Іван був одним з творців Артілі художників і Товариства передвижників. Всім відомі його портрети «Л. Толстой», «Некрасов», «Невідома», а також полотна «Христос у пустелі», «Неутешное горі». Викладав у Рисувальній школі Товариства заохочення художників. Самим знаменитим його учнем став В. О. Рєпін. Хто ж він?
(Крамськой Іван Миколайович, 1837-1887 рр.)

 

Цей російський графік і театральний художник по імені Іван ілюстрував всі російські казки і билини. Він створив свій неповторний стиль книжкового дизайну, заснований на мотивах народних вишивок, лубка, різьблення по дереву, давньоруської мініатюри. Назвіть прізвище цього казкового майстра.

(Білібін Іван Якович, 1876-1942 рр., книги з його ілюстраціями перевидаються і в наш час, користуються особливою популярністю.)


Назвіть найвідомішу прізвище Івана Івановича, російського живописця-передвижника, розкрив у своїх роботах («Жито», «Ранок у сосновому лісі» та ін) красу, могутність і багатство російської природи.
(Шишкін Іван Іванович, 1832-1898 рр.)


В честь цього капітана-командора російського флоту, данця за походженням і Івана Івановича за документами, названі острів, море і протоку на півночі Тихого океану. Хто ж він?
(Вітус берінг Ионассен, він же Берінг Іван Іванович. В честь нього названі Командорські острови з островом Берінга, Берингове море, Берингову протоку.)


Назвіть прізвище Івана Івановича, росіянина німецького походження, яка дала назву яскравому пишному осіннього квітці, з яким багато дітлахи першого вересня йдуть в школу.
(Георгі Іван Іванович, 1729-1802 рр. Російський мандрівник, етнограф, натураліст. Дослідив озеро Байкал. Автор першого узагальнюючого праці про народи Росії. По імені Георгі названий квітка жоржини.)


Цей російський державний діяч Іван Іванович відомий як фаворит Єлизавети Петрівни, як перший куратор Московського університету, як президент Академії мистецтв. Назвіть прізвище цього покровителя освіти.
(Іван Іванович Шувалов, 1727-97 рр.)


Цей Іван Іванович був російським художником-іконописцем, одним із зачинателів палехської мініатюри. У 1934 р. він зробив прекрасно ілюстроване подарункове видання «Слова про полку Ігоревім» з текстом, виписаними древнім напівуставом, стало не тільки класикою палехской мистецтва, але і зразком мистецтва книги. Назвіть прізвище живописця.
(Голіков Іван Іванович, 1886/87-1937 рр..)


Цей російський письменник Іван Іванович написав романи «Останній Новік» і «Крижаний будинок», захоплююче що знайомлять нас з російською історією 18-го століття. Назвіть його прізвище.
(Іван Іванович Лажечников, 1792-1869 рр.)


Назвіть псевдонім Іванова Івана, автора пам'ятника Максиму Горькому у Москві.
(Шадр Іван Дмитрович, 1887-1941 рр.
Скульптор Іван Іванов взяв собі псевдонім Шадр, вдвічі зберігши назву рідного міста Шадринськ, що в Курганській області РФ, на річці Ісеть.)


Назвіть ім'я російського художника Іванова, автора монументального полотна «Явище Христа народу».
(Олександр Андрійович Іванов, 1806-1858 рр.)


Назвіть ім'я російського письменника Іванова, автора гостросюжетних романів «Тіні зникають опівдні», «Вічний поклик», які згодом стали улюбленими мільйонами глядачів многосерийными телефильмами.
(Анатолій Степанович Іванов.)


Цей тричі Іван у повітряному бою 22 червня 1941 року в 4 години 25 хвилин застосував таран при підході до аеродрому Млинів. Назвіть цього героя.
(Старший лейтенант Іванов Іван Іванович.)


Що відкрив російський ботанік Дмитро Йосипович Іванівський?
(Віруси.)


Цей Іванович був великим князем московським і володимирським, при якому в 1367 році побудований білокам'яний кремль Москві. Очолив збройну боротьбу російського народу проти монголо-татар. В розгромних битви на річці Вожа і на Куликовому полі, що у верхів'ях Дону, проявив свій видатний полководницький талант. Назвіть його відоме ім'я.
(Дмитро Донський, син Івана II, 1350-1389 рр.)


Цей Іванович є автором збірки «Прислів'я російського народу» і творцем «Толкового словаря живого великоросійської мови» в чотирьох томах. Хто ж він?
(Даль Володимир Іванович, 1801-1872 рр..)


Ще один Іванович, будучи російським мовознавцем, доктором філологічних наук, також став найвідомішим автором дуже необхідного нам «Словника російської мови». Назвіть його прізвище.
(Ожегов Сергій Іванович, 1900-64 рр.)


Цей російський полководець Іванович з грузинських князів царського роду був учасником Італійського та Швейцарського походів А. В. Суворова, воєн з Францією, Швецією та Туреччиною. У Вітчизняну війну 1812 року смертельно поранений у Бородінській битві. Назвіть його знамените прізвище.
(Багратіон Петро Іванович, 1765-1812 рр.)


Цей Іванович є російським дослідником Далекого Сходу, адміралом. Досліджував Сахалін, встановивши, що це острів. В честь нього названо затока, протока і місто в Сахалінській області. Назвіть його ім'я та прізвище.
(Невельской Геннадій Іванович,1813-1876 рр. Затока Невелького, протоку Невельського, місто Невельськ.)


Назвіть російського композитора по по батькові Іванович, який став родоначальником російської класичної музики. Йому належать опери «Життя за царя» («Іван Сусанін») і «Руслан і Людмила».
(Глінка Михайло Іванович, 1804-1857 рр.)


Про знаменитий бас цього російського співака по батюшці Івановича чув кожен росіянин.
(Шаляпін Федір Іванович, 1873-1938 рр.)


Цей професор Казанського університету по батькові Іванович створив (у 1826 р.) неевклідову геометрію, вчинила переворот в уявленні про природу простору. Назвіть прізвище цього російського математика.
(Лобачевський Микола Іванович, 1792-1856 рр.)


Який російський поет по батькові Іванович дуже любив «грозу на початку травня»?
(Тютчев Федір Іванович, 1803-73 рр.)


Цей Іванович - знаменитий і популярний геройський командир Громадянської війни, образ якого зображений у повісті А. Д. Фурманова, названої його всім відомим прізвищем, і в однойменному кінофільмі, що став класикою радянського кіно.
(Чапаєв Василь Іванович, 1887-1919 рр..)


В честь цього російського хіміка Івановича, який відкрив періодичний закон хімічних елементів, названі хімічний елемент, діючий вулкан на Курильських островах, підводний хребет в Північному Льодовитому океані, місто в Татарстані. Назвіть його ім'я та прізвище.
(Менделєєв Дмитро Іванович, 1834-1907 рр.)


Це два брати, обидва Івановичі, обидва внесли величезний внесок у розвиток світової та вітчизняної науки. Молодший Іванович - російський фізик, засновник радянської наукової школи фізичної оптики, винахідник люмінесцентної лампи, академік, президент АН СРСР. Старший Іванович - російський біолог, генетик, основоположник сучасного вчення про біологічні засади селекції і вчення про центри походження культурних рослин; академік і теж перший президент ВАСГНІЛ. Назвіть прізвище цих знаменитих братів.
(Вавілов Сергій Іванович, 1891-1951 рр., і Вавілов Микола Іванович, 1887-1943 рр..)


Цей всім відомий з дитинства Іванович, написав знамениті казки про доктора Айболита, Мойдодирі і Тараканище. Хто він?
(Корній Іванович Чуковський
- російський письменник, літературознавець, доктор філологічних наук, 1882-1969 рр. Справжні ім'я та прізвище - Микола Васильович Корнейчуков.)


Цей російський скульптор по батькові Іванович є автором відомої статуї для каскаду в Петергофі «Самсон, що роздирає пащу лева» і пам'ятника А. В. Суворову в Санкт-Петербурзі. Назвіть його ім'я і прізвище.
(Козловський Михайло Іванович, 1753-1802 рр.)


Цей режисер, драматург, критик, письменник і педагог Іванович відомий як реформатор російського театру. Разом з К. С. Станіславським в 1898 заснував Московський Художній театр (МХТ), де затверджував передовий сучасний репертуар і куди залучив А. П. Чехова, М. Горького. Назвіть цього знаменитого росіянина.
(Володимир Іванович Немирович-Данченко, 1858-1943 рр.)

 

Цей легендарний російський футболіст по батькові Іванович був визнаний Кращим воротарем ХХ століття. Він поки що єдиний воротар історії, отримував «Золотий м'яч». Назвіть цього знаменитого воротаря, відомого на прізвисько «Чорний павук».

(Лев Іванович Яшин, 1929-1990 р. р.)
 

ВІКТОРИНА "ІВАНІВСЬКА"

 

нагору

 

 

 

РОЗДІЛИ ПРОЕКТУ

На російських просторах

Тваринний світ Росії

Рослинний світ Росії

Віхи руської історії

На Русі

А що у нас?

Ратну справу

Держава російське

Російська економіка

Духовні багатства Росії

Наша наука і техніка

Росія спортивна

Російські столиці

Російська кухня

Росіяни Івани

Краєзнавство

Жартувати по-русски

 

 

 

 

РЕКЛАМА

 

 

Rambler's Top100 Яндекс цитування
 

Увага!!!

При використанні матеріалів сайту активне посилання на сайт обов'язкове.

Використання матеріалів сайту в книжкових виданнях тільки з дозволу автора сайту.

 

 

© 2014 Методична скарбничка